Bugün

Hakan Fidan Yapay Zekanın Diplomasideki Etkilerini Değerlendirdi

16 Mayıs 2024 - 13:09
TAKİP ETTAKİP ET
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, yapay zeka konusundaki görüşlerini dile getirerek önemli açıklamalarda bulundu. Fidan, yapay zekanın istihbarat alanında analiz konusunda önemli bir rol üstleneceğini vurgulayarak, bu alanda oyun değiştirici olacağını ifade etti. Ayrıca, yapay zekanın kontrolden çıkma riskine de dikkat çekti ve bu durumun nükleer silah gibi önemli risklerle eşdeğer olduğunu belirtti.

Fidan, yapay zekanın iş alanında da önemli değişikliklere yol açabileceğini belirtti. Birçok meslek grubunun işini kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu ve bu konuda farkındalık eksikliği olduğunu vurguladı. Yapay zekanın ilerlemesiyle birlikte birçok işin otomatik hale gelebileceğini ve insanların yerine makinelerin geçebileceğini öngördü.

Ülke olarak yapay zeka konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini belirten Fidan, Türkiye'nin bu alanda aktif olması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, yapay zeka konusunda diğer ülkelerle iş birliği yapılması gerektiğini de ifade etti.

Fidan'ın yapay zeka hakkındaki açıklamalarının yanı sıra, İsrail-Filistin çatışması, Gazze'deki insani durum, terörle mücadele operasyonları gibi önemli konuları da değerlendirdiği belirtildi.

Ateşkes konusunda ABD ile uzlaşma olduğunu ve bu konuda çalışmaların devam ettiğini dile getiren Fidan, Irak'la ilişkilerin önemine de vurgu yaptı. Terörle mücadelede Türkiye'nin Irak'la iş birliği içinde olduğunu ve bu konuda önemli adımlar attıklarını belirtti.