Ülkemizde son dönemde artan çocuk istismarı ve kadına yönelik şiddet vakaları, toplumun geniş kesimlerinde büyük endişe ve öfkeye neden oluyor. Bu konuda duygusal ve vicdanî bir yaklaşımla hareket eden bir anneye ve kadına dair duyguları olan bir birey olarak, yaşanan bu utanç verici durum karşısında sessiz kalmamanın gerekliliğini vurgulamak istiyorum.Çocuklarımız, geleceğimizin teminatı olarak büyümekte ve onların güvenliği, sağlığı ve mutluluğu her şeyden önce gelmeli. Ancak maalesef, yaşları küçük ve savunmasız olan çocuklarımızın taciz ve tecavüz gibi iğrenç suçlara maruz kalması, vicdanları sızlatan bir gerçeklik haline geldi. Bir kız çocuğunun, henüz oyun oynayacak yaşta olması gereken bir dönemde böyle korkunç olaylarla yüzleşmesi, toplum olarak hepimizi derinden etkilemeli ve harekete geçirmelidir.Bu suçların sadece bir kişi ya da grupla sınırlı olmadığına inanıyorum. Bu suçlar, bir toplumun genel ahlak anlayışı ve adalet sistemi ile de ilgilidir. Taciz ve tecavüz gibi suçlar karşısında sessiz kalmak, bu suçlara ortak olmakla eşdeğerdir. Bu nedenle, suçluların hafif cezalar alması veya cezasız kalması kabul edilemez bir durumdur.Ülkemizde yaşanan bu tür olayların, erkek egemen bir toplumda kadınlara ve çocuklara verilen değersizliğin bir yansıması olduğunu düşünüyorum. Kadınların ve çocukların haklarına saygı duyulmadığı bir toplumda, adaletin işlemesi ve suçluların cezalandırılması daha da önem kazanıyor.Hükümet yetkililerine ve adalet bakanlığına çağrıda bulunuyorum: Bu sorunlarla etkin bir şekilde mücadele etmek için daha fazla adım atılmalı, suçluların cezasız kalmaması sağlanmalıdır. Ayrıca, toplumsal farkındalığı artırmak, eğitim kurumlarından başlayarak çocuklara ve gençlere cinsel istismar konusunda bilinç kazandırmak önemlidir.Bizler, çocuklarımızın ve kadınların haklarını korumak için buradayız. Bu mücadeleyi yalnızca biz kadınlar değil, tüm toplum olarak birlikte vermeliyiz. Adalet sisteminin işlemesi ve suçluların cezalandırılması, toplumun güvenini tazeleyecek ve gelecek nesiller için daha adil bir ortamın oluşmasını sağlayacaktır.Çocukların susması değil, suçlarla mücadele etmemiz gerektiğini unutmayalım. Herkesin yaşam hakkına saygı gösterildiği, adil bir toplum için hep birlikte mücadele etmeye devam edelim.Haber : YONCA POLÇA
Gündem
Yayınlanma: 14 Mayıs 2024 - 17:26
Güncelleme: 14 Mayıs 2024 - 18:55
Türkiye'de Çocuk İstismarı ve Kadına Şiddet: Toplumsal Duyarlılık ve Adalet Çağrısı
Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) Karşıyaka ilçe başkanı Levent Güçlü, belediye meclis üyeleri, CHP Seçim ve Hukuk ‘ tan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Ahmet Doğukan Gül ve CHP örgüt üyeleri de açıklamada hazır bulundu. Cumhuriyet Halk Partisi ilçe Sekreteri Deniz Ceylan Arslan ‘ ın gerçekleştirdiği basın açıklamasında bulundu.
Gündem
14 Mayıs 2024 - 17:26
Güncelleme: 14 Mayıs 2024 - 18:55
İlginizi Çekebilir